The Cheapest Foods that Are Also Healthy

The Cheapest Foods that Are Also Healthy

We’ve all heard (and possibly used the excuse): “I can’t eat healthy because healthy foods are so expensive.” Well, there are, in fact, healthy food options that are as inexpensive as $2 and even $1 at the supermarket. Here are the healthiest foods you can get on the cheap.

Frozen Vegetables and Fruits

Yes, fresh produce is expensive, but you can get frozen fruit and veggies (which has all the same great nutrients) for much less. Most stores put their frozen produce packs on sale often, and you can also save them and keep them longer than fresh produce. It’s a good idea to keep an eye out for a sale, but most of the time, supermarket brand vegetables can be bought for $1 or $2. Now that’s cheap!

Brown Rice

Brown rice is so much healthier than the other alternatives such as white or yellow rice, and it is also incredibly inexpensive. You can get brown rice for only 18 cents per serving (or $1.75 for a 1-pound bag), according to WebMD.

Oats

You can use dry oats on your cereal or to make granola. You can also crumble them on top of some yogurt to get a crunch to your morning meal. Oats can usually be bought for about $4 per 30 servings, so you will be able to eat them for a long time after buying them.

Canned Tuna

Almost always on sale, canned tuna is fairly inexpensive even when it’s not priced down. You can get a can for about $2, and make two servings out of it: one to put on a salad at lunch or one to mix with avocado for a healthy dinner. This is actually a great way to get the nutrients you need that come from many different types of fish in a much cheaper way than buying it fresh.

Beans

Pinto beans, black beans, and even refried beans can be bought in cans for under $1 in many cases. These can be used to replace the meats you might not be able to afford (or might not want to eat because of their high fat content) while providing you with the protein you wouldn’t get otherwise.

Eggs

According to Greatest, eggs are a perfect option when you’re looking for a cheap and healthy meal. They usually cost fewer than 40 cents each and can be used in many different ways. They are also a great source of good fat as well as protein and can be prepared for breakfast, lunch, or dinner.

Cottage Cheese

Actually a much cheaper and healthier choice than most dairy options, cottage cheese can be purchased for only about $1 a cup. This can help you make a light and healthy snack that also falls under the dairy category (not an easy feat!).

Popcorn

Believe it or not, store-brand popcorn that doesn’t contain lots of butter and salt is a healthy and inexpensive snack option. Usually, it only costs about $1 per pound, and you can keep snacking for a week.

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *